Malo ko je mogao da predvidi da će bujna mašta jednog ljubitelja Marvelovih stripova biti glavni “krivac” za stvaranje jednog od najomiljenijih anti-heroja današnjice – Venoma!
Od oktobra ove godine u bioskopima širom sveta počeo je da se prikazuje treći nastavak filma o Venomu sa Tomom Hardijem u glavnoj ulozi. Film Venom 3: Poslednji ples je kraj uzbudljive priče o Ediju Broku i njegovom simbiotu Venomu, jednom od najpoznatijih i najkompleksnijih likova Marvelovog univerzuma.
Pre nego što je Venom dobio svoje zaslužene filmske adaptacije i kultni status, bio je tek crni kostim za Spajdermena.
Mračni Spajdermen
Sve počinje tokom Marvelovih Tajnih ratova (Secret Wars), kada Spajdermen pronalazi strano biće – simbiota i koristi ga kao novi kostim. Ovaj crni kostim učinio je Spajdermena mračnijim i misterioznijim. Međutim, kao i u svakoj priči o superherojima, stvari su ubrzo krenule u pogrešnom smeru. Kostim nije bio samo modni izbor već je imao i sopstvenu volju i ambicije. Da stvar bude opasnija simbiot je pojačavao Spajdermenovu agresivnost.
– Ono što je počelo kao zamena za Spajdermena pretvorilo se u jednu od najvećih noćnih mora Marvelovog bacača mreža – napisao je novinar i analitičar stripa Majk Konroi.
Kada je shvatio mračne namere simbiota, Spajdermen ga je odbacio, otvarajući vrata novom nosiocu ovog opasnog odela.
Nastanak Venoma
Na scenu tada stupa Edi Brok, novinar sa svojim sopstvenim problemima i mržnjom prema Spajdermenu. Kada se simbiot povezao sa njim, nastao je Venom, anti-heroj koji je postao sušta suprotnost Spajdermenu, kao i njegov verni protivnik.
Ideja vredna 220 dolara
Stvarna priča o kreiranju lika Venoma interesatna je kao i ona fiktivna.
Rendi Šueler je bio veliki ljubitelj Marvelovih stripova. Kada je video da je Marvel objavio konkurs za nove ideje, odmah je poželeo da iskoristi priliku. Napisao im je pismo u kome je predložio da Spajdermen ima novi crni kostim inspirisan tehnologijom korišćenom za Fantastičnu četvorku.
Tadašnji glavni urednik Marvela, Džim Šuter, uočio je potencijal Rendijeve ideje i platio mu 220 dolara za prava. Ako imamo na umu inflaciju, ova suma bi danas vredela 536 dolara.

Džim Šuter je želeo da Rendi i sam napiše scenario za strip. On je, zaista, počeo da radi na priči sa dva Marvelova urednika, ali se na kraju, kako sam Rendi kaže, “raspalo na parčiće”.
Ipak, Rendijeva vizija i ideja je postala osnova za kreaciju Venoma, koji je potom dodatno oblikovan kreativnim umovima Dejvida Mišelinija i Toda Mekfarlena.
Nekoliko meseci kasnije crni Spajdermen je imao svoju premijeru.

Kompleksan junak
Venom se od Spajdermenovog zloslutnog kostima pretvorio u nezavisnog lika sa sopstvenim dubokim konfliktima i moralnim dilemama, stvarajući jednu od najsloženijih priča Marvel univerzuma. Sledeći put kada budete gledali Venoma u akciji, setite se Rendija Šuelera i njegove inovativne ideje koja je, od skromnog početka, postala sastavni deo Marvelove legende.
Ne voli sopstvenu kreaciju
Pomalo je ironično što sam Rendi Šueler nije ljubitelj Venoma koji je nastao na osnovu njegove ideje.
– Nikada nisam bio fan kostima koji se pretvorio u zlikovca – kaže Šueler.
– Venom mi nikada nije delovao dobro.
Počeo je javno da govori o svom udelu u kreiranju junaka tek kada se u bioskopu pojavio treći nastavak filma o Spajdermenu koji je režirao Sem Rejmi. Bio je frustiran što je totalno izuzet iz priče o stvaranju Venoma. Kaže da ne želi vipe novca već samo da bude prepoznat kao autor.
Šuelerova zgrada
Autori prvog filma o Venomu su znali za sve ovo i hteli su da učine svojevrstan naklon originalnom tvorcu junaka.
Naime, kada Edi Bruk na motoru beži ulicama San Franciska zlikovci ga prate dronom.
– Eno ga u uličici odmah kod Šuelerove zgrade – kaže jedan od njih.
U pitanju je veoma bučna i krtatka scena, ali znači da je Randi Šueler priznat i prepoznat kao autor.
Piše: Milan Aranđelović