Izvor: Freepik

Trči, Lola, trči na srpski način


U knjizi „Deveti život Ane Belinski“ pisac Marko Stojkić u kreativnoj eksploziji oslobađa sve svoje potencijale i donosi nam jedan od najboljih domaćih romana godine.

Foto: Bookvar magazin

Početkom osamdesetih godina minulog veka poljski režiser i scenarista Krzysztof Kieślowski snima film Blind Chance o mladom studentu na životnoj prekretnici koji stiže na železničku stanicu i gleda kako njegov voz već polazi sa perona. Od tog trenutka film se razdvaja u tri različite priče koje pokazuju kako jedna sitnica može uticati na čitav život. U jednoj priči student uspeva da stigne voz i tu upoznaje starog komunistu koji ga ubedi da započne karijeru u omladinskoj komunističkoj organizaciji. U drugoj priči mladić ne uspeva da uhvati voz i u svađi sa čuvarima završava u zatvoru gde su upoznaje sa disidentima koji ga uvlače u anti-komunističku zaveru. U trećoj priči student propušta voz, vraća se na fakultet, postaje doktor, ženi se, dobija dete i drži se van politike. Na kraju ove priče gone u avionskoj nesreći.

Na ovaj film nadovezuje se, nešto popularniji film iz devedesetih godina Trči, Lola, trči nemačkog reditelja Toma Tykwera. I ovde postoje tri priče koje govore kako mali događaj može uticati na ljudsku sudbinu i čitav njegov život, samo što u ovom filmu Lola tokom svog dvadesetominutnog trka sasvim slučajno utiče na sudbine drugih ljudi.

Na ovom tragu je i novi roman Marka Stojkića Deveti život Ane Belinski koju je nedavno objavila izdavačka kuća Blum izdavaštvo.

Iznenadna i tragična smrt čuvene balerine Ane Belinski izazvaće čitav niz događaja i uticati na sudbine čak i onih ljudi koji nikada nisu ni čuli za nju.

Mlada inspektorka policije, nesrećno zaljubljeni štreber, nezreli mladi dramaturg, žrtva silovanja, pohotni upravnik pozorišta, nasilnik sa margine koji traga za iskupljenjem… Smrt Ane Belinski biće ta pahulja koja u njihovim životima izaziva lavinu i onaj mali i nevidljivi, ali neophodni tas na vagi koji će pretegnuti u korist niza unutrašnjih promena i onih važnih odluka koje kreiraju čoveka i njegov put.

Kad mehanizam jednom bude pokrenut inercija života ne može biti zaustavljena sve dok junaci ne budu najzad okončali svoje ponovno rađanje.

Sve ovo Marko Stojkić pažljivo uvija u oblandu misterije, porodične drame, ljubavne i priče o odrastanju i sazrevanju.

PROČITAJTE I OVO:  Marko Stojkić: "Mi pisci nismo baš pametni ljudi"

Igrajući se sa različitim stilovima pripovedanja autor svakom od junaka daruje jedinstveni i sasvim osoben život i, pre svega, dušu. Čak i kada su likovi patetični ili jadni, oni nisu samo zanatski izvučeni iz tipske škrinje i bačeni pred čitaoce. Stojkić pazi da svakog junaka prati autentični književni stil i ritam priče, pa im je čak i vokabular osoben i različit.

Na ubedljivost ovih junaka od krvi i mesa nadovezuju se i opisi toponima i mesta gde se odvija radnja. Deskripcije su tako dobro date da tokom čitanja gotovo može da se čuje buka saobraćaja u pozadini ili oseti miris  pljeskavica iz kioska pored kojeg je neki od junaka upravo prošao.

Nakon svog proznog prvenca Veštice (Plato) u kome je nagovestio šta možemo da očekujemo od njega, u romanu Deveti život Ane Belinski Marko Stojkić u kreativnoj eksploziji oslobađa sve svoje potencijale i donosi nam jednu od najboljih domaćih knjiga godine.

Piše: Milan Aranđelović