Sjajne knjige za decu predstavljene tokom Dečjih dana kulture


Prvog dana Dečjih dana kulture, u sredu, 5. aprila predstavljene su dve sjajne knjige za decu, „Tajne dedinog kofera“ Bojana Ljubenovića, i „Bio jednom jedan strah“ Jovice Tišme, koji je za svoju knjigu dobio čak dve književne nagrade u oblasti stvaralaštva za decu, nagradu „Gordana Brajović“ i nagradu „Aleksandar Vučo“.

U razgovoru sa piscima učestvovao je i urednik oba izdanja Zoran Penevski.

Tišma nam je otkrio da su ga nagrade „zbunile“ i da nije navikao na njih: „Pisanje je uglavnom igranje, a zbog igranja sam obično dobijao batine.“

Bojan uživa da piše za decu: „To me opušta, zabavlja i čini srećnim. Ne umem da pišem moderne knjige za decu o teletabisima i ostalim stvorovima, pišem knjige kakve sam voleo da čitam kao mali, i to se vidi po mojim knjigama, posebno po ’Tajni dedinog kofera’ koja se naslanja na knjige koje je pisao Branko Ćopić. Veoma sam voleo knjige Branka Ćopića – „Orlovi rano lete“, „Magareće godine“ i druge. Poželeo sam da napišem jedan roman koji će se naslanjati na to što je pisao Branko Ćopić. Mislim da mu se nismo dovoljno odužili i zato sam mu i posvetio ovu knjigu.“

Tišma je Bojanovu knjigu pročitao dva puta: „Zato što je Bojan ovu knjigu pisao o meni, samo što se ja ne zovem Ognjen nego Jovica, a imao sam i dedu Gvozdena koji se zvao Jovan. I ja sam imao jedno selo i jednu pećinu koja je u stvari bila jama. Svako ko je imao nekoga na selu može u ovoj knjizi da pronađe još jednu avanturu, a ko nije, može da doživi avanturu ravnu letu u svemir.“

„Svakodnevno pišem satiru i tu se poprilično uprljam nekim osobinama ljudskim koje su blago rečeno odvratne: licemerje, glupost, laž, korupcija i tako dalje“, rekao je Bojan i dodao: „Onda ja u dečju književnost pobegnem glavom bez obzira da bih tamo našao utehu u najlepšim ljudskim osobinama koje se danas kriju samo u dečjem svetu, a to su: ljubav, prijateljstvo, požrtvovanje, solidarnost, i to je ono što želim da prenesem, a trudim se da bude protkano i humorom.“

Penevski je istakao da, kao što se Bojan oslanjao na književnu tradiciju Branka Ćopića, književnost Jovice Tišme prati književnu tradiciju Aleksandra Vuča.

Komentarišući Tišminu knjigu, Bojanu se učinilo da se „Jovica igrao sve vreme dok je pisao i da je bio potpuno razigran uz sjajan i specifičan humor.“

U knjigu „Bio jednom jedan strah“ nije ušla priča „Bio jednom jedan kriterijum“ koja je, po rečima urednika Zorana Penevskog, bila više realistična u odnosu na ostale, ali je možete pročitati u časopisu za dečju književnost „Jedrenjak“, koji je u svojoj trećoj plovidbi svratio u Malu Lagunu i zajedno s njom krenuo u nove avanture. „Jedrenjak“ možete besplatno dobiti u svim knjižarama Laguna i Delfi.

Knjiga o iskupljenju i novom početku – predstavljen roman „Anđeo s jednim krilom“

Veliki broj čitalaca svih uzrasta posetio je Bukmarker kafeteriju knjižare Delfi SKC 6. aprila, drugog dana Dečjih dana kulture, kada smo predstavili novu knjigu Ljiljane Šarac namenjenu mladim čitaocima „Anđeo s jednim krilom“.

Pored autorke, o knjizi je govorio urednik Zoran Penevski, dok je odlomke čitala  glumica Tamara Tomanović.

Posle hitova „Dok svetac bdi“ i „Đurđevim stopama“, Ljiljana Šarac je novu knjigu napisala za svoje đake.

Glavna junakinja romana „Anđeo s jednim krilom“ je Ružica koja kreće u sedmi razred, bezbrižno odgovara na sve školske obaveze i uživa u druženju sa drugaricom iz odeljenja Ninom. Međutim, nakon povratka sa Zlatibora u Beograd ne sluti da će joj se život potpuno promeniti.

„Dva su se puta spojila u jedan da bih napisala ovu knjigu“, počela je svoje izlaganje Ljiljana Šarac, „deca su često govorila da treba da napišem nešto za njih, i ja sam obećala, a to je lakše nego uraditi. Kad god sam sela da pišem za decu, to mi nije lako polazilo za rukom. Čini mi se da je rad na ovoj knjizi bio najteži i najodgovorniji, jer sam tek pišući shvatila koliko je to teško, prići im, razumeti ih, biti na dobrom tragu, da ne zvuči kao da ’popuješ’, da ne budeš dosadan, da ne promašiš temu.“

U osnovi ove knjige je jedna istinita priča: „Godinama me je potresala i mučila, i znala sam da je to tema za veliki roman, ali nisam bila dorasla da je napišem za odrasle. Međutim, ona se nekako preobratila u priču za decu, ne da bude priča o nekim teškim stvarima, nego priča o izlazima iz tunela, iz mraka.“

Na Penevskog je najjači utisak ostavila reč „iskupljenje“, koja je i glavna tema romana: „Ovo je prva knjiga u domaćoj književnosti koja se bavi iskupljenjem, i ovo je vrlo ozbiljna knjiga koja nužno mora da ostane u srpskoj književnosti. U području književnosti za decu i mlade pojam iskupljenja meni do sada nije bio poznat, i to je ključna vrednost ovog romana, u istorijskom smislu, ne u estetskom. Iskupljenje je jako komplikovan pojam kojim ova knjiga prelazi granice književnosti za decu i mlade. Nema dobre estetske umetničke priče bez etičke i moralne dileme, što sadrži ovaj roman.“

Prema rečima Ljiljane Šarac, roman „Anđeo s jednim krilom“ „ima za cilj da pokrene, da uznemiri, da katartično pročisti. Ja ne potcenjujem svoje đake. Ozbiljno verujem u njihovu snagu, njihov intelekt, njihovu životnu energiju i ne štedim ih. Ako postavite visoke standarde, vi dobijete fantastične rezultate, ako potcenite svoju decu, svoje đake, vi stvarate prosek, i to nam ne treba. Ja sam želela da ih isprovociram, da ih pokrenem, jer život nije šećerlema umotana u celofan, nego je život i oštar i uzbudljiv, i izazovan i brutalan. Ako previše štedimo svoju decu, mi od njih stvaramo ljude nesposobne da se suoče sa realnošću, sa bolom i strahom, sa izazovom i sa otkazom, i sa mnogim neprijatnostima koje će u životu da im se dese, jer nisu uvek mama i tata tu.“

Veliki popusti, čak do 40%, očekuju sve mlade čitaoce na knjige u izdanju Male Lagune, kao i sjajan program u knjižari Delfi SKC do 9. aprila!