Foto: Bookvar magazin

Neke stare knjige sadrže otrove koji mogu biti smrtonosni


Naučnici su otkrili da neke stare knjige sadrže otrove koji mogu izazvati oštećenje mozga, nervnog sistema, pluća, kancer, neplodnost, pa čak i smrt.

Foto: Bookvar magazin

Knjige iz biblioteke mogu biti otrovne, piše britanski Metro. Ovo je zaključak naučnika koji su proučavali knjige starije od sto godina i utvrdili da mogu da imaju otrovne boje.

Sprovedeno istraživanje je pokazalo da knjige iz viktorijanskog doba koje imaju jarko obojene korice od tkanine mogu ugroziti zdravlje čitaocima, kolekcionarima i bibliotekarima.

Olovo i hrom

Otkriveno je da ove knjige sadrže olovo i hrom u količinama koje su i do šest puta veće od dozvoljenih zakonskih granica. Naučnici upozoravaju da se ovim knjigama treba rukovati s oprezom ili ih čak u potpunosti izbegavati. Izloženost olovu u velikim količinama može izazvati oštećenje mozga i nervnog sistema, što može dovesti do kome, pa čak i smrti.

Niz knjiga je već uklonjen sa polica u britanskim bibliotekama, dok su druge, koje datiraju iz 19. veka i koje još nisu testirane, zapečaćene u plastične kese sa zatvaračem radi rukovanja i skladištenja.

„Ove stare knjige sa toksičnim bojama mogu se nalaziti u univerzitetima, javnim bibliotekama i privatnim kolekcijama,“ rekla je koautorka istraživanja Abigejl Horman sa Univerziteta Lipscomb u Nešvilu. „Korisnici mogu biti izloženi riziku ako pigmenti sa tkanina korica dospeju na njihove ruke ili ako se prenose vazduhom i udišu.“

Nova tehnika ispitivanja

Njen tim je tokom ispitivanja knjiga koristio tri tehnike od kojih jedna nikada ranije nije primenjivana na knjige.

Koncentracije metala u nekim koricama knjiga bile su iznad zakonski dozvoljenih granica za hroničnu izloženost. U rastvorenom uzorku sa najkontaminiranije korice, koncentracija olova bila je više nego dvostruko viša od granice koju postavlja Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), dok je koncentracija hroma bila gotovo šest puta veća.

Hronična izloženost udisanjem olova ili hroma može dovesti do zdravstvenih problema, uključujući rak, oštećenje pluća ili probleme sa plodnošću.

„Fascinantno je otkriti šta su prethodne generacije smatrale bezbednim, a onda saznamo da korišćenje ovih briljantnih boja možda nije bila najbolja ideja“, ispričao je jedan od naučnika koji su učestvovali u ovom istraživanju.

Knjige za koje je potvrđeno da sadrže opasne boje su zapečaćene u kese i uklonjene iz javne upotrebe.

„U budućnosti želimo da omogućimo bibliotekama da testiraju svoje kolekcije bez potrebe da ih, nakon toga, unište“, rekla je Abigejl Horman.