Digitalna kabina u Narodnoj biblioteci


Francuski institut u Srbiji u saradnji sa Narodnom bibliotekom Srbije ponudiće ljubiteljima knjige, kao i znatiželjnima, čarobno iskustvo u digitalnoj kabini LIR koja će tokom mesec dana biti smeštena u Atrijumu nacionalne biblioteke.

Digitalna kabina LIR biće svečano otvorena u utorak 26. aprila 2016. godine u 13h, u Narodnoj biblioteci Srbije, Skerlićeva 1, u prisustvu gospođe Kristin Moro, ambasadora Francuske u Srbiji.

L.I.R. (LIVRE IN ROOM)

Ulazite u kabinu: oko vas su svuda knjige složene na policama. Uzimate jednu od njih koja vam je privukla pažnju i udobno se smeštate u fotelju. Tada se pred vašim očima, u ušuškanom prostoru kabine, knjiga pretvara u virtuelnog glumca koji vam uz muziku i sliku čita delo autora kojeg ste upravo odabrali.

Digitalna instalacija LIR svojevrsno je ostrvo snova koje vam omogućava da se na kratko iskradete iz stvarnog sveta i uronite u snove pisaca. Knjiga se nalazi u centru ove instalacije i dovoljno je da skenirate njen barkod kako biste započeli vizuelni i zvučni performans koji će vas uroniti u književni univerzum. Zahvaljujući kabini LIR, posetilac kreće na putovanje na granici književnosti i vizuelnih umetnosti, gde su mu čula vođena posebnom scenografijom, slikom i zvukom.

Svaki barkod na knjizi povezan je sa čitanjem izvoda uz sliku, glas i muzičku pratnju u trajanju od 4 do 6 minuta. Format ove instalacije je kratak i zabavan ali i interaktivan, pa se nadamo da će LIR dopreti do publike, posebno mladih generacija koje se možda ne okreću spontano književnosti.

Ekipa iz Francuskog instituta u Srbiji biće na licu mesta da isprati znatiželjne na ovom posebnom umetničkom putovanju ali i da predstavi usluge svoje medijateke, mogućnosti za studiranje u Francuskoj kao i druge aktivnosti instituta.

Projekat LIR osmislio je mladi francuski umetnik, Žoris Matje. Pošto je završio studije scenskih umetnosti, zajedno sa nekoliko prijatelja osniva kompaniju Haut et Court u Lionu. Zaljubljen kako u književnost tako i u likovnu umetnost, okreće se ka adaptaciji romana i novela koje mu omogućavaju da se iskaže kao dramski pisac. Od 1. januara 2015. godine, Žoris Matje je direktor Dramskog nacionalnog centra Théâtre Nouvelle Génération kao i pozorišta Les Ateliers u Lionu.

PROČITAJTE I OVO:  Za Pčelicine knjige prva i druga nagrada Dositejevo pero

Knjige u kabini LIR odabralo je četiri autora koje je kompanija Haut et Court pozvala kako bi napravili svoju idealnu biblioteku od tridesetak dela. To su Antoan Volodin, Fransoa Bon, Loris Miraj (posebno zadužen za omladinsku knjigu) i Lanselo Amlen.

Antoan Volodin, pisac i prevodilac (ruski), autor je petnaestak romana od kojih je Terminus radieux dobitnik prestižne nagrade Medicis 2014. godine.

Fransoa Bon napisao je nekoliko romana i dramskih tekstova, osnovao dve književne revije, radio reportaže za radio kao i video i zvučne zapise – portrete ljudi iz Sredozemlja.

Loris Miraj autor je knjiga i stripova za decu i odrasle. Takođe je književni kritičar, prevodilac (engleski) i novinar posvećen gastronomiji.

Lanselo Amlen je glumac, autor romana i dramskih tekstova. Režirao je na radiju i u pozorištu i bavio se novinarstvom.

Žoris Matje i njegov tim će raditi nekoliko dana u Beogradu sa Žan-Batistom De Marinjijem iz pozorišta Le Studio kako bi snimili na francuskom i srpskom nove izvode knjiga koji će zatim obogatiti kabinu koja će nastaviti svoje putovanje. Ivana Hadži-Popović, književnica iz Srbije, prihvatila je da učestvuje u ovoj avanturi i odabraće nekoliko dela koja ona smatra da čine njenu idealnu biblioteku.

Kabina je otvorena od 26. aprila do 20. maja 2016.
Beograd, Narodna biblioteka Srbije, glavni ulaz
Radno vreme: od ponedeljka do petka od 10h-14h i od 15h-19h, subotom od 11h do 15h
Kabina je zatvorena za vreme praznika: od petka 29. aprila do utorka 3. maja

Rezervacija za grupne posete kabini i Narodnoj biblioteci Srbije na lir@nb.rs

Kontakt: Jasna Stojkovic, PR Francuski institut, tel. 064/1683177