Foto: Instagram Printscreen/pfclevskisofia

Ћирилица на терену: Како спортисти и клубови користе традицију као део идентитета


Ћирилица, као једно од најстаријих писама, има значајну улогу у идентитету многих спортских клубова и репрезентација у земљама попут Србије, Русије и Бугарске. Њена употреба на дресовима, логотипима и стадионима не само да одражава културну баштину, већ и јача осећај припадности међу навијачима.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @pfclevskisofia

Дресови с ћириличним натписима

Многи спортски тимови из поменутих земаља користе ћирилицу за исписивање имена играча, назива клуба или мотивационих порука на својим дресовима. Ова пракса наглашава национални идентитет и повезаност с локалном заједницом. На пример, фудбалска репрезентација Србије често користи ћириличне натписе на дресовима током домаћих утакмица, истичући своју културну посебност.

Логотипи с ћириличним елементима

Логотипи спортских клубова често интегришу ћириличне карактере како би представили аутентичност и традицију. Клубови попут ФК Партизан и ФК Црвена звезда из Србије имају логотипе који укључују ћириличне иницијале или називе, што додатно оснажује њихов идентитет и препознатљивост.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FK Crvena zvezda (@crvenazvezdafk)

Ћирилица на стадионима

Foto: YouTube Printscreen/crvenazvezdafk

Стадиони у овим земљама често носе називе исписане ћирилицом, а унутрашњост је украшена транспарентима и графитима на овом писму. Ови елементи доприносе стварању јединствене атмосфере и подсећају на богату историју и традицију спорта у региону.

PROČITAJTE I OVO:  Ћирилица на необичним местима: Улична уметност, графити и тетоваже као нови медији за традицију
PROČITAJTE I OVO:  Ћирилица на великом платну: Шарлиз Терон и Кијану Ривс у мистичним световима Константина Филозофа

Употреба ћирилице у спорту није само естетска одлука, већ и снажан симбол културног идентитета. Кроз дресове, логотипе и стадионе, ћирилица наставља да повезује прошлост с будућношћу, истовремено инспиришући нове генерације спортиста и навијача.

Пише: Милан Аранђеловић