Četiri nagrade za “Kreativni centar” na ovogodišnjem Sajmu knjiga


Kreativnom centru dodeljene su četiri nagrade na 64. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga.

  • Monografiji Dobrosav Bob Živković pripale su dve nagrade:
  • Nagrada Bogdan Kršić za najlepšu knjigu na Beogradskom sajmu knjiga
  • Nagrada ULUPUDS-a za monografiju o savremenom stvaraocu

 

  • Zbirci pesama Dar-mar autorke Dragane Mladenović sa ilustracijama Borisa Kuzmanovića pripale su takođe dve nagrade:
  • Nagrada za najlepšu dečju knjigu na Beogradskom sajmu knjiga
  • Nagrada ULUPUDS-a Borisu Kuzmanoviću za najbolju ilustraciju

O nagradama Beogradskog sajma odlučivao je stručni žiri u sastavu: Jugoslav Vlahović, prof. FPU (predsednik), Tijana Kojić, doc. FPU, i Olivera Batajić Sretenović, doc. FPU.

U obrazloženju za Nagradu Bogdan Kršić za najlepšu knjigu na Beogradskom sajmu knjiga navodi se: „Monografsko izdanje o radu ilustratora Dobrosava Boba Živkovića pojavilo se u trenutku kada poznata izdavačka kuća slavi 30 godina postojanja i u trenutku kada je veliki opus ovog autora predstavljen na izložbi u Muzeju primenjenih umetnosti u Beogradu. Potrebno je istaći i pohvaliti ideju Kreativnog centra da jedan ovako značajan jubilej proslavi isticanjem ilustracije kao jednog veoma važnog segmenta knjige. Time ova nagrada predstavlja dvostruko priznanje.

Ova knjiga svojim obimom i likovno-grafičkom opremom na adekvatan način predstavlja veliki opus Boba Živkovića, koji je postao deo memorije mnogih generacija ljubitelja knjige. Tipografske forme, koje prate ilustracije iz knjiga i predstavljaju autorova pojašnjenja o procesu rada, stoje elegantno na strani. Deo monografije sa autobiografskim pristupom redak je u knjigama ove vrste i može poslužiti i kao edukativno štivo, posebno mladim ilustratorima. Ukupna realizacija knjige i kvalitet štampe u potpunom su skladu sa značajem jubileja izdavačke kuće Kreativni centar i Boba Živkovića kao njihovog najpoznatijeg autora.“

U obrazloženju za Nagradu za najlepšu dečju knjigu na Beogradskom sajmu knjiga navodi se: „U velikom broju dečjih izdanja knjiga Dar-mar se odmah izdvojila kao specifičan autorski primer. Koncept knjige je osmišljen tako da svaka strana predstavlja jednu vizuelnu senzaciju eklektičnog tipa. Tipografija osnovnog teksta je diskretna, iako ne umanjuje jačinu pesama, a nadopunjena je i drugim, različitim tipografskim formama, kolažnim i rukom crtanim. Slova se na taj način nadopunjuju s kolažnim ilustracijama sastavljenim od elemenata fotografije i raznolikih crteža, dajući prikazanom novo značenje. Na ramovima ilustracija prisutna je jedna nova grafička ornamentika.

PROČITAJTE I OVO:  Mario Vargas Ljosa na leto u poseti Srbiji i Crnoj Gori

Sve zajedno ova knjiga svojom modernom estetikom i neobičnom simbolikom širi vizuelna saznanja dece.“

O nagradama ULUPUDS-a odlučivao je stručni žiri u sastavu David Vartabedijan (predsednik), dr Zoja Bojić i Danijela Paracki.

U obrazloženju za Nagradu ULUPUDS-a za monografiju o savremenom stvaraocu navodi se: „Ovo izdanje, objavljeno povodom umetnikove izložbe u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu oktobra ove godine, uključuje veliki broj reprodukcija iz različitih perioda umetnikovog stvaralaštva. Ilustracije Dobrosava Boba Živkovića u monografiji su podeljene po tematskim celinama: knjiške ilustracije koje izrađuje za Kreativni centar, ilustracije za decu, karikature i fantastika, a propraćene su relevantnim citatima umetnika. Šest ozbiljnih tekstova osvetljava svaki od aspekata ovde predstavljenog umetnikovog rada.“

U obrazloženju za Nagradu ULUPUDS-a za najbolju ilustraciju navodi se:

„Duhoviti i edukativni tekst Dragane Mladenović stekao je savršeno otelovljenje i dodatno značenje zabavnim, maštovitim i mudro promišljenim ilustracijama Borisa Kuzmanovića. Kuzmanovićev likovni jezik ovde se zasniva na efektima nadslikanih kolaža, ponovljenih formi u okviru savremenih kompozicija inspirisanih zenitističkim i dadaističkim grafičkim tradicijama. Kuzmanovićeve ilustracije upućuju na pažljivo gledanje i traganje za smislom teksta, koji je posebno atraktivan za čitanje naglas.“