Svake nedelje Bookvar predstavlja po jednog srpskog bookstagrammera ili bookstagrammerku. U pitanju su ljubitelji pisane reči koje preko Instagrama dele svoja književna interesovanja, čitalačka iskustva, preporučuju zanimljive knjige, a sve to kroz recenzije praćene zanimljivim fotografijama na kojima su knjige u glavnim ulogama. Želja nam je da skrenemo pažnju na ove ljubitelje knjiga koji na svojevrstan način promovišu književnost i kulturu čitanja. Ovaj put smo odlučili da na ovom mestu ne predstavimo bookstagrammera već book bloggera Marka Kovačevića koji je na Instagramu poznat i kao @bukmarkic
Kako ste postali bookstagrammer? Kako je sve počelo?
Ne smatram sebe bukstagramerom, već blogerom. Blog sam napravio pre nekih pet godina i bavio sam se prikazima i recencijama, pa sam Instagram za blog napravio tek nekoliko godina kasnije i to kao dodatak blogu, i tako je ostalo, i tako ga i dalje koristim. Ne vodim Instagram samo zbog drugih bukstagramera jer među svojim pratiocima imam više ljudi koji nisu bukstagrameri, ali vole da čitaju o književnosti.
Sve ovo prvenstveno služi meni kao jedan nesvakidašnji čitalački dnevnik, ali bih voleo da motiviše ljude da više čitaju kvalitetnu književnost i da nauče kako da pristupaju knjizi i tekstu.
Koji su Vaši omiljeni bookstagrammeri?
Ima ih dosta, svakako. Sarađujem sa Zoranom sa bloga Knjigoteka (@zozefina_k na instagramu) i nju bih posebno izdvojio jer, isto kao i ja, pruža nešto više od samog instagrama, a to je blog. Cenim sve koji vode i instagram i youtube kanal. Takođe volim i @unbearably_bookish, @bookish.busy.bee, @shales.daughter. Ima mnogo kvalitetnih bukstagramera ali ove možda izdavaja neki sličan čitalački ukus.
Koja Vam je omiljena poza za čitanje?
Vikend ujutru, sedim na fotelji, noge su mi na stolu, kafa na stočiću pored.
Da li čitate u tišini ili volite da slušate muziku? Koju?
Ovo je interesantno pitanje i pričao sam jednom o tome u jednoj epizodi podcasta, i odgovor je – kako kad. Nekad čitam u tišini, nekad pustim instrumental muziku. Volim da povežem knjigu koju čitam sa muzikom, pa sam recimo kada sam čitao knjige koje su smeštene u Aziju slušao instrumental muziku iz ovog dela sveta i tako nekako sebi napravim bolju atmosferu. Retko kad slušam muziku sa tekstom jer se slabije skoncentrišem na samu knjigu.
Omiljeni autori i autorke?
Osim Dž. K. Roling koja je doslovno učinila moje detinjstvo magičnijim, mnogo volim Kazua Išigura, Donu Tart, Viktora Igoa i u poslednje vreme mi se svidi sve što pročitam od Džona Stajnbeka.
U ovom trenutku čitam jedini roman naše Isidore Sekulić, Đakon Bogorodičine crkve. S obzirom da uvek imam i publicistiku koju čituckam sa strane po mesec, dva, to je trenutno Sahranite mi srce kraj Ranjenog Kolena koji govori o istoriji i životu Indijanaca u Americi u XIX veku.
Instagram je platforma koja je prvenstveno napravljena zbog fotografija, i kao što se može primetiti, trudim se da tako i ostane. Vizuelni identitet je, bar po mom mišljenju, jedna od bintijih stavki za Instagram, i zaista se trudim oko estetike svog profila. Nismo na Fejsbuku, nismo na Tviteru, nismo na forumima, već na platformi koja je napravljena zbog fotografija koja, sasvim slučajno, može da se iskoristi sa pružanje kvalitetnog sadržaja. Trudim se da tu estetiku povežem sa ovim što trenutno čitam, o čemu trenutno učim ili saznajem više. Na kraju krajeva, mislim da je i ljudima to interesantnije.
Da li sve sami radite ili imate nekoga ko Vam pomaže u svemu?
Sve radim sam.
Imate li neki poseban način na koji delite sadržaje?
Sadržaje delim na sajtu i jednom mesečno snimam i podkast kao dodatak svemu tome.
Da li imate specifičan raspored kada kačite sadržaje?
Ne baš, ali se trudim da to bude par puta nedeljno. Nemam određene dane u glavi, to bi već bilo previše planiranja a ne želim da planiram kada ću da čitam i da završavam knjige.
Šta za Vas znači ovo što radite?
Pre svega mi je drago da mogu da budem kreativan na način na koji ja želim da budem. Moj instagram profil je vremenom porastao toliko da mogu da podelim i serije koje gledam i da komentarišem na teme koje nisu usko vezane za književnost. Sve ovo radim jer je meni interesantno, plus mi služi kao dnevnik ne samo pročitanih knjiga već i raspoloženja.
Da li postoje neke knjige ili neki autori koji se nikada neće naći na Vašem profilu?
Neće se nikad naći književnici koje ne volim da čitam kao što su Sidni Šeldon, Amanda Kvik, Danijela Stil, Paulo Koeljo. Neće se naći ni popularna psihologija i knjige samopomoći. Jednostavno to nije književnost u kojoj uživam i nikad neću uzeti njihov roman u ruke jer znam da mi se neće dopasti.
Da li postoje neke negativne reakcije na ono što radite i kako se nosite sa, ako takvih ima, negativnim komentarima?
Što se tiče negativnih reakcija, dobio sam samo jednu od pisca romana koji sam negativno recenzirao. Što se tiče ljudi, nisam se susreo sa negativnim komentarima, bar ne lično, mada verujem da ih ima iza kulisa što bi se reklo.
Ima ih baš, baš, mnogo, ali izdvojio bih američku verziju korice romana A Little Life sa čovekom koji plače. To nije izdanje koje ja imam ali mi je toliko lepo i sirovo, baš kao i sam roman.